Ohmite LVK24R015FER
LVK24R015FER picture photo
Mfg. Part Number
LVK24R015FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2412
Datasheet Download
LVK24R015FER.pdf
Availability of LVK24R015FER
QUANTITY
LVK24R015FER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK24R015FER
Internal Part NumberEIS-LVK24R015FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductLVK Series Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2412
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK24R015FER
Related LinksLVK24R, LVK24R015FER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK24R015FER Details Description
Related parts for LVK24R015FER
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.4A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 10 POS 24AWG MTA 100 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-2K TO-3 0.1MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf