Ohmite LVK25R010FE
LVK25R010FE picture photo
Mfg. Part Number
LVK25R010FE
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 1224
Datasheet Download
LVK25R010FE.pdf
Availability of LVK25R010FE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LVK25R010FE Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK25R010FE
Internal Part NumberEIS-LVK25R010FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1224
Size / Dimension0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK25R010FE
Related LinksLVK25, LVK25R010FE Datasheet, Ohmite Distributor
LVK25R010FE Details Description
Related parts for LVK25R010FE
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC VIDEO FILTER 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POT 470K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
FET RF N-CH 2.1GHZ 28V NI780H datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf