Vishay/Dale LVR03R2000FS70
LVR03R2000FS70 picture photo
Mfg. Part Number
LVR03R2000FS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .20 OHM 1% 3W AXIAL WW
Datasheet Download
LVR03R2000FS70.pdf
Availability of LVR03R2000FS70
QUANTITY
LVR03R2000FS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVR03R2000FS70
Internal Part NumberEIS-LVR03R2000FS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesLVR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVR03R2000FS70
Related LinksLVR03R2, LVR03R2000FS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
LVR03R2000FS70 Details Description
Related parts for LVR03R2000FS70
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 230V datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf