OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z
LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z picture photo
Mfg. Part Number
LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD
Datasheet Download
LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z.pdf
Availability of LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z
Internal Part NumberEIS-LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2010
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesSmartLED
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating210mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.30mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Current - Test10mA
Viewing Angle170°, 130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant8200K
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package*
Size / Dimension1.70mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.65mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z
LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z Details Description
Related parts for LW L28G-R2S2-3K6L-1-Z
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 40X2 TRANSMISSIVE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 28V datasheet.pdf
VHF-CHOKE 900 OHM 60 MHZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 50COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SUPERSABRE RCPT HSG V0 3CKT datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf