OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z picture photo
Mfg. Part Number
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED COOL WHITE DIFF 2SMD R/A
Datasheet Download
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z.pdf
Availability of LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
Internal Part NumberEIS-LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2006
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesSIDELED
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating70mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant6200K
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension3.00mm L x 1.20mm W
Height (Max)1.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z Details Description
Related parts for LW Y87S-N1Q2-3K8L-0-10-R18-Z
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 10V 12W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.027UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf