TDK-Lambda Americas, Inc. LWD-30-0512
LWD-30-0512 picture photo
Mfg. Part Number
LWD-30-0512
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 30W
Datasheet Download
LWD-30-0512.pdf
Availability of LWD-30-0512
QUANTITY
LWD-30-0512 Order Process
Ship out your order
Specifications of LWD-30-0512
Internal Part NumberEIS-LWD-30-0512
Lead Free Status / RoHS Status
SeriesLW
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A, 1.2A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.75" L x 2.36" W x 0.98" H (146.0mm x 59.9mm x 25.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LWD-30-0512
Related LinksLWD-3, LWD-30-0512 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
LWD-30-0512 Details Description
Related parts for LWD-30-0512
EVAL BOARD NE6510179A 2.4GHZ datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASS'Y RA 02CKT TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT-223 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf