Microsemi Analog Mixed Signal LX8211-27ISE
LX8211-27ISE picture photo
Mfg. Part Number
LX8211-27ISE
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LX8211-27ISE.pdf
Availability of LX8211-27ISE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LX8211-27ISE Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8211-27ISE
Internal Part NumberEIS-LX8211-27ISE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8211-27ISE
Related LinksLX8211, LX8211-27ISE Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8211-27ISE Details Description
Related parts for LX8211-27ISE
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WDBND VIDEO BUFF AMP SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 37UH 2.24A 100 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1A TUMT3 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.56M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 2 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf