Microsemi Analog Mixed Signal LX8211-33ISE
LX8211-33ISE picture photo
Mfg. Part Number
LX8211-33ISE
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LX8211-33ISE.pdf
Availability of LX8211-33ISE
QUANTITY
LX8211-33ISE Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8211-33ISE
Internal Part NumberEIS-LX8211-33ISE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8211-33ISE
Related LinksLX8211, LX8211-33ISE Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8211-33ISE Details Description
Related parts for LX8211-33ISE
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P-P 2.3V 8-TDFN datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 25 MSPS 64-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 55A TO-252 datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf