Microsemi Analog Mixed Signal LX8385A-33CP
LX8385A-33CP picture photo
Mfg. Part Number
LX8385A-33CP
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO220
Datasheet Download
LX8385A-33CP.pdf
Availability of LX8385A-33CP
QUANTITY
LX8385A-33CP Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8385A-33CP
Internal Part NumberEIS-LX8385A-33CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220, Power
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8385A-33CP
Related LinksLX8385, LX8385A-33CP Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8385A-33CP Details Description
Related parts for LX8385A-33CP
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 120V datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf