Microsemi Analog Mixed Signal LX8585-15CP
LX8585-15CP picture photo
Mfg. Part Number
LX8585-15CP
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 4.6A TO220
Datasheet Download
LX8585-15CP.pdf
Availability of LX8585-15CP
QUANTITY
LX8585-15CP Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8585-15CP
Internal Part NumberEIS-LX8585-15CP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output4.6A
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 4.6A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220, Power
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8585-15CP
Related LinksLX858, LX8585-15CP Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8585-15CP Details Description
Related parts for LX8585-15CP
SWITCH DIP EXT ACTUATOR 8POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 19POS datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LM 5.08/04/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
1.25MM F/F 26POS 30AWG 300MM datasheet.pdf