Microsemi Analog Mixed Signal LX8587-15CDD
LX8587-15CDD picture photo
Mfg. Part Number
LX8587-15CDD
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 3A TO263
Datasheet Download
LX8587-15CDD.pdf
Availability of LX8587-15CDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LX8587-15CDD Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8587-15CDD
Internal Part NumberEIS-LX8587-15CDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263, Power
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8587-15CDD
Related LinksLX8587, LX8587-15CDD Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8587-15CDD Details Description
Related parts for LX8587-15CDD
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf