Microsemi Analog Mixed Signal LX8587A-33CP
LX8587A-33CP picture photo
Mfg. Part Number
LX8587A-33CP
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO220
Datasheet Download
LX8587A-33CP.pdf
Availability of LX8587A-33CP
QUANTITY
LX8587A-33CP Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8587A-33CP
Internal Part NumberEIS-LX8587A-33CP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220, Power
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8587A-33CP
Related LinksLX8587, LX8587A-33CP Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8587A-33CP Details Description
Related parts for LX8587A-33CP
FUSE MIDGET 2A 500V TIME-DELAY datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.55V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS 30AU datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN TAB HEADER 16POS R/A TIN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR 28PLCC datasheet.pdf
PLUGGABLE OPTOCOUPLER 24VDC 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 100MM datasheet.pdf