Excelsys Technologies Ltd LXC150-0580SH
LXC150-0580SH picture photo
Mfg. Part Number
LXC150-0580SH
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 129-258V
Datasheet Download
LXC150-0580SH.pdf
Availability of LXC150-0580SH
QUANTITY
LXC150-0580SH Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC150-0580SH
Internal Part NumberEIS-LXC150-0580SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXC150H
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)249VAC
Voltage - Input (Max)528VAC
Voltage - Output129 ~ 258 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 65°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 3.70" W x 1.71" H (222.0mm x 93.9mm x 43.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC150-0580SH
Related LinksLXC150, LXC150-0580SH Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC150-0580SH Details Description
Related parts for LXC150-0580SH
IC OPAMP GP 10MHZ 16DIP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SW SUBMINI SPST-NC 5A PIN PLUNGR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.5K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 9POS VERT SMD datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
05 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf