Excelsys Technologies Ltd LXC150-1050SW
LXC150-1050SW picture photo
Mfg. Part Number
LXC150-1050SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 85-142V
Datasheet Download
LXC150-1050SW.pdf
Availability of LXC150-1050SW
QUANTITY
LXC150-1050SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC150-1050SW
Internal Part NumberEIS-LXC150-1050SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXC150
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output85 ~ 142 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension10.43" L x 3.13" W x 1.81" H (265.0mm x 79.5mm x 46.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC150-1050SW
Related LinksLXC150, LXC150-1050SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC150-1050SW Details Description
Related parts for LXC150-1050SW
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC10S/AE10M/CPC10S datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 34POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO249 datasheet.pdf