Excelsys Technologies Ltd LXC26-0700SW
LXC26-0700SW picture photo
Mfg. Part Number
LXC26-0700SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 19-37V 700MA
Datasheet Download
LXC26-0700SW.pdf
Availability of LXC26-0700SW
QUANTITY
LXC26-0700SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC26-0700SW
Internal Part NumberEIS-LXC26-0700SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductConstant Current LED Power Supplies LXC26 Series
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXC26
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output19 ~ 37 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)26W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency85%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC26-0700SW
Related LinksLXC26-, LXC26-0700SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC26-0700SW Details Description
Related parts for LXC26-0700SW
JUMPER-H1507TR/A3048B/H1505TR 3" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A D2PAK datasheet.pdf
CB EDGE HOLDER PRINTED .66" datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 43MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9.3A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 5POS SMD 24V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf