Excelsys Technologies Ltd LXC30-0350S
LXC30-0350S picture photo
Mfg. Part Number
LXC30-0350S
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 42-85V 350MA
Datasheet Download
LXC30-0350S.pdf
Availability of LXC30-0350S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXC30-0350S Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC30-0350S
Internal Part NumberEIS-LXC30-0350S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXC30
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output42 ~ 85 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)30W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 60°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.38" L x 1.67" W x 1.36" H (162.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC30-0350S
Related LinksLXC30, LXC30-0350S Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC30-0350S Details Description
Related parts for LXC30-0350S
BUSHING SPLIT 0.500" NYLON WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 135MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC DDS 1GSPS DAC 14BIT 64LFCSP datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
I/O MODULE 4 ANALOG 8 SOLID ST datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 69MA 9.3 OHM SMD datasheet.pdf
INDUCTOR 4.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10A 11.8 MOHM datasheet.pdf