Excelsys Technologies Ltd LXC50-0700S
LXC50-0700S picture photo
Mfg. Part Number
LXC50-0700S
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 36-72V 700MA
Datasheet Download
LXC50-0700S.pdf
Availability of LXC50-0700S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXC50-0700S Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC50-0700S
Internal Part NumberEIS-LXC50-0700S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXC50
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output36 ~ 72 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 60°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.38" L x 1.67" W x 1.36" H (162.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC50-0700S
Related LinksLXC50, LXC50-0700S Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC50-0700S Details Description
Related parts for LXC50-0700S
LED 3MM RTANG RED/GRN BICLR PCMT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM datasheet.pdf
IC DIG POT 10BIT 16TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 10V U2J 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 83A TO-263 datasheet.pdf
IC PWM CTLR DUAL 3+2 40-TQFN datasheet.pdf
RES 909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf