Excelsys Technologies Ltd LXC60-0350SW
LXC60-0350SW picture photo
Mfg. Part Number
LXC60-0350SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 85-170V
Datasheet Download
LXC60-0350SW.pdf
Availability of LXC60-0350SW
QUANTITY
LXC60-0350SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC60-0350SW
Internal Part NumberEIS-LXC60-0350SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXC60
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output85 ~ 170 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC60-0350SW
Related LinksLXC60-, LXC60-0350SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC60-0350SW Details Description
Related parts for LXC60-0350SW
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED LTBAR 4WINDOW 8CHIP RED DIFF datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
BURIED SERVICE WIRE SPLICE KIT datasheet.pdf
DYN BRKNG RES,UL, 20OHM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 600MA SOT26 datasheet.pdf