Excelsys Technologies Ltd LXC60-1050SW
LXC60-1050SW picture photo
Mfg. Part Number
LXC60-1050SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 29-58V 1.05A
Datasheet Download
LXC60-1050SW.pdf
Availability of LXC60-1050SW
QUANTITY
LXC60-1050SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC60-1050SW
Internal Part NumberEIS-LXC60-1050SW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output29 ~ 58 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC60-1050SW
Related LinksLXC60-, LXC60-1050SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC60-1050SW Details Description
Related parts for LXC60-1050SW
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BALANCER 55-65LB/25-30KG - 7' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 360 OHM 5% 50W datasheet.pdf