Excelsys Technologies Ltd LXC60-1400SW
LXC60-1400SW picture photo
Mfg. Part Number
LXC60-1400SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 21-43V 1.4A
Datasheet Download
LXC60-1400SW.pdf
Availability of LXC60-1400SW
QUANTITY
LXC60-1400SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXC60-1400SW
Internal Part NumberEIS-LXC60-1400SW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output21 ~ 43 V
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXC60-1400SW
Related LinksLXC60-, LXC60-1400SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXC60-1400SW Details Description
Related parts for LXC60-1400SW
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf