Excelsys Technologies Ltd LXD200-0700SW
LXD200-0700SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD200-0700SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 143-285V
Datasheet Download
LXD200-0700SW.pdf
Availability of LXD200-0700SW
QUANTITY
LXD200-0700SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD200-0700SW
Internal Part NumberEIS-LXD200-0700SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXD200
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output143 ~ 285 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension10.43" L x 3.13" W x 1.81" H (265.0mm x 79.5mm x 46.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD200-0700SW
Related LinksLXD200, LXD200-0700SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD200-0700SW Details Description
Related parts for LXD200-0700SW
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 560 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TECH SUPPORT COLDFIRE PRO EDITN datasheet.pdf
TERMINAL WIRE PIN 22-18 AWG datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
PNL MNT 12V BLUE 8MM datasheet.pdf