Excelsys Technologies Ltd LXD40-0350SW
LXD40-0350SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD40-0350SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 38-114V
Datasheet Download
LXD40-0350SW.pdf
Availability of LXD40-0350SW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXD40-0350SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD40-0350SW
Internal Part NumberEIS-LXD40-0350SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyLED Supplies
SeriesLXD40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output38 ~ 114 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
DimmingAnalog
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD40-0350SW
Related LinksLXD40-, LXD40-0350SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD40-0350SW Details Description
Related parts for LXD40-0350SW
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSHRK DL WL Q52X 1.5"X25M BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR QUAD 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
BOX ZINC UNPAINTED 4.39"LX2.43"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
TERMINAL MOUNTING PLATE 3MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 187.51MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf