Excelsys Technologies Ltd LXD40-3330SW
LXD40-3330SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD40-3330SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 4-11V 3.33A
Datasheet Download
LXD40-3330SW.pdf
Availability of LXD40-3330SW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXD40-3330SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD40-3330SW
Internal Part NumberEIS-LXD40-3330SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyLED Supplies
SeriesLXD40
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output4 ~ 11 V
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
DimmingAnalog
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD40-3330SW
Related LinksLXD40-, LXD40-3330SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD40-3330SW Details Description
Related parts for LXD40-3330SW
MOSFET N-CH 20V 100A DPAK datasheet.pdf
IGBT MOLDING 600V 50A 7PM-GA datasheet.pdf
CAD LF datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 5MM WIDE .375" datasheet.pdf