Excelsys Technologies Ltd LXD50-0350SW
LXD50-0350SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD50-0350SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 47-142V
Datasheet Download
LXD50-0350SW.pdf
Availability of LXD50-0350SW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXD50-0350SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD50-0350SW
Internal Part NumberEIS-LXD50-0350SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyLED Supplies
SeriesLXD50
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output47 ~ 142 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 55°C
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.60" L x 1.67" W x 1.36" H (193.0mm x 42.5mm x 34.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD50-0350SW
Related LinksLXD50-, LXD50-0350SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD50-0350SW Details Description
Related parts for LXD50-0350SW
IDC CABLE - AKC14B/AE14G/APK14B datasheet.pdf
IC CLK GEN /2 /4/6 5/3.3V 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GFCI WT CVER W/S 20A125V60HZ datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf