Excelsys Technologies Ltd LXD85-2100SW
LXD85-2100SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD85-2100SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 25-49V 2.1A
Datasheet Download
LXD85-2100SW.pdf
Availability of LXD85-2100SW
QUANTITY
LXD85-2100SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD85-2100SW
Internal Part NumberEIS-LXD85-2100SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXD85
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output25 ~ 49 V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)85W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
Features-
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 60°C
Efficiency-
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsEN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD85-2100SW
Related LinksLXD85-, LXD85-2100SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD85-2100SW Details Description
Related parts for LXD85-2100SW
BOX ABS GRAY 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
THERMAL PAD 25X25X0.12MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf