Excelsys Technologies Ltd LXD96-4000SW
LXD96-4000SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD96-4000SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 4A
Datasheet Download
LXD96-4000SW.pdf
Availability of LXD96-4000SW
QUANTITY
LXD96-4000SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD96-4000SW
Internal Part NumberEIS-LXD96-4000SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXD96
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12 ~ 24 V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency88%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.91" L x 2.66" W x 1.46" H (201.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD96-4000SW
Related LinksLXD96-, LXD96-4000SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD96-4000SW Details Description
Related parts for LXD96-4000SW
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL GRN,GRN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V X8G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM TWI 28TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A datasheet.pdf