Murata Electronics North America LXDC2HL12A-050
LXDC2HL12A-050 picture photo
Mfg. Part Number
LXDC2HL12A-050
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 600MA SMD
Datasheet Download
LXDC2HL12A-050.pdf
Availability of LXDC2HL12A-050
QUANTITY
LXDC2HL12A-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of LXDC2HL12A-050
Internal Part NumberEIS-LXDC2HL12A-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLXDC2HL Micro DC-DC Converter
Standard Package3,000
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLXDC2HL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD Module
Size / Dimension0.10" L x 0.08" W x 0.04" H (2.5mm x 2.0mm x 1.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXDC2HL12A-050
Related LinksLXDC2HL, LXDC2HL12A-050 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LXDC2HL12A-050 Details Description
Related parts for LXDC2HL12A-050
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LENS RECT 1POS 15.4X19.6MM CLEAR datasheet.pdf