Microsemi Analog Mixed Signal LXM1612-12-01
LXM1612-12-01 picture photo
Mfg. Part Number
LXM1612-12-01
Manufacturer
Product Category
Inverters
Brief Description
MOD INVERTER CCFL DGTL SGL 12V
Datasheet Download
LXM1612-12-01.pdf
Availability of LXM1612-12-01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXM1612-12-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of LXM1612-12-01
Internal Part NumberEIS-LXM1612-12-01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Optoelectronics
FamilyInverters
SeriesLXM1612-12-xx
Voltage - Input12V
Output1800V
TypeInverters for CCFL and UV Lamps
Size / Dimension4.96" L x 0.63" W x 0.31" H (126mm x 16mm x 8mm)
Mounting TypeChassis Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXM1612-12-01
Related LinksLXM161, LXM1612-12-01 Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LXM1612-12-01 Details Description
Related parts for LXM1612-12-01
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 200W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf