Microsemi Analog Mixed Signal LXMG1813-12-61S
LXMG1813-12-61S picture photo
Mfg. Part Number
LXMG1813-12-61S
Manufacturer
Product Category
Inverters
Brief Description
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG
Datasheet Download
LXMG1813-12-61S.pdf
Availability of LXMG1813-12-61S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXMG1813-12-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of LXMG1813-12-61S
Internal Part NumberEIS-LXMG1813-12-61S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCCFL/LED Modules 26/May/2012
Multiple Devices 12/Mar/2014
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyInverters
SeriesPanelMatch™
Voltage - Input12V
Output1600V
TypeInverters for CCFL and UV Lamps
Size / Dimension4.33" L x 0.63" W x 0.24" H (110mm x 16mm x 6mm)
Mounting TypeChassis Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXMG1813-12-61S
Related LinksLXMG181, LXMG1813-12-61S Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LXMG1813-12-61S Details Description
Related parts for LXMG1813-12-61S
IC REG LDO 2.5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DUAL DIFF 20SOPWRPAD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE .5MH SMD datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf