Lumileds LXR7-RW40
LXR7-RW40 picture photo
Mfg. Part Number
LXR7-RW40
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 2SMD
Datasheet Download
LXR7-RW40.pdf
Availability of LXR7-RW40
QUANTITY
LXR7-RW40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LXR7-RW40
Internal Part NumberEIS-LXR7-RW40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLUXEON M and MZ Emitters
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLUXEON M LED
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON M
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Flux @ 85°C, Current - Test1040 lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test1.4A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)5.6V
Lumens/Watt @ Current - Test133 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70
Current - Max2.4A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package1.25°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXR7-RW40
Related LinksLXR7, LXR7-RW40 Datasheet, Lumileds Distributor
LXR7-RW40 Details Description
Related parts for LXR7-RW40
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
IC COUNTER 12-STAGE BIN 16-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLK HDR 5POS R/A 2.54MM datasheet.pdf