Excelsys Technologies Ltd LXV100-042S
LXV100-042S picture photo
Mfg. Part Number
LXV100-042S
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 2.25A
Datasheet Download
LXV100-042S.pdf
Availability of LXV100-042S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXV100-042S Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV100-042S
Internal Part NumberEIS-LXV100-042S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLED RoHS Delcaration
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXV100
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output42V
Current - Output (Max)2.25A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV100-042S
Related LinksLXV10, LXV100-042S Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV100-042S Details Description
Related parts for LXV100-042S
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EAM DRIVER 10GBPS 24-TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 98MM datasheet.pdf
PAC-QTUM-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
100MM NPN 2M CABLE datasheet.pdf
STNDRD MOUNTING BRCKT 4 PC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf