Excelsys Technologies Ltd LXV100-042SW
LXV100-042SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV100-042SW
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 2.25A
Datasheet Download
LXV100-042SW.pdf
Availability of LXV100-042SW
QUANTITY
LXV100-042SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV100-042SW
Internal Part NumberEIS-LXV100-042SW
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output42V
Current - Output (Max)2.25A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV100-042SW
Related LinksLXV100, LXV100-042SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV100-042SW Details Description
Related parts for LXV100-042SW
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
MODULE XFRMR LAN 10/100B-TX SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
C/A 62.5/125, LDS, 2.5MM .78 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 9A MED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.2KV 30A I4PAC datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100 L.585 datasheet.pdf