Excelsys Technologies Ltd LXV100-105SW
LXV100-105SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV100-105SW
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 950MA
Datasheet Download
LXV100-105SW.pdf
Availability of LXV100-105SW
QUANTITY
LXV100-105SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV100-105SW
Internal Part NumberEIS-LXV100-105SW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output105V
Current - Output (Max)950mA
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV100-105SW
Related LinksLXV100, LXV100-105SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV100-105SW Details Description
Related parts for LXV100-105SW
IC FLASH 2MBIT 55NS 32DIP datasheet.pdf
RES 100M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf