Excelsys Technologies Ltd LXV200-050S
LXV200-050S picture photo
Mfg. Part Number
LXV200-050S
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 50V 4A
Datasheet Download
LXV200-050S.pdf
Availability of LXV200-050S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXV200-050S Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV200-050S
Internal Part NumberEIS-LXV200-050S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
FamilyLED Supplies
SeriesLXV200
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output50V
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency92.5%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.90" L x 2.66" W x 1.57" H (226.0mm x 67.5mm x 40.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV200-050S
Related LinksLXV20, LXV200-050S Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV200-050S Details Description
Related parts for LXV200-050S
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW 1005 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN FPC TOP 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16-22AWG 1=100 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
26500 14C 14#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
15000UF 25V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf