Excelsys Technologies Ltd LXV200-052S
LXV200-052S picture photo
Mfg. Part Number
LXV200-052S
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 52V 3.84A
Datasheet Download
LXV200-052S.pdf
Availability of LXV200-052S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXV200-052S Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV200-052S
Internal Part NumberEIS-LXV200-052S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductLX Series - LED Power Supplies
FamilyLED Supplies
SeriesLXV200
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output52V
Current - Output (Max)3.84A
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.90" L x 2.66" W x 1.57" H (226.0mm x 67.5mm x 40.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV200-052S
Related LinksLXV20, LXV200-052S Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV200-052S Details Description
Related parts for LXV200-052S
CAP CER 0.68UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 200V LOPRO 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8CH SELECT 16SOIC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf