Excelsys Technologies Ltd LXV26-024SW
LXV26-024SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV26-024SW
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 1.08A
Datasheet Download
LXV26-024SW.pdf
Availability of LXV26-024SW
QUANTITY
LXV26-024SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV26-024SW
Internal Part NumberEIS-LXV26-024SW
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXV26
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.08A
Power (Watts)26W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency83%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV26-024SW
Related LinksLXV26, LXV26-024SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV26-024SW Details Description
Related parts for LXV26-024SW
RES 1.1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
USB SURGE PROTECTOR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SHRT HNG datasheet.pdf
MICRO 25C P /11 WHT 72" NI datasheet.pdf