Excelsys Technologies Ltd LXV76-054SW
LXV76-054SW picture photo
Mfg. Part Number
LXV76-054SW
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 54V 1.41A
Datasheet Download
LXV76-054SW.pdf
Availability of LXV76-054SW
QUANTITY
LXV76-054SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXV76-054SW
Internal Part NumberEIS-LXV76-054SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXV76
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output54V
Current - Output (Max)1.41A
Power (Watts)76W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXV76-054SW
Related LinksLXV76, LXV76-054SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXV76-054SW Details Description
Related parts for LXV76-054SW
TERM TEST POINT LOOP.110"BLADE datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 24K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 40POS 30GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
381MM EURO HEAD VERT DUAL ROW 8C datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3A 81 MOHM SMD datasheet.pdf