United Chemi-Con LXY16VB331M8X15LL
LXY16VB331M8X15LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY16VB331M8X15LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
LXY16VB331M8X15LL.pdf
Availability of LXY16VB331M8X15LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXY16VB331M8X15LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY16VB331M8X15LL
Internal Part NumberEIS-LXY16VB331M8X15LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current555mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY16VB331M8X15LL
Related LinksLXY16VB3, LXY16VB331M8X15LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY16VB331M8X15LL Details Description
Related parts for LXY16VB331M8X15LL
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.745" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf