United Chemi-Con LXY16VB392M16X30LL
LXY16VB392M16X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY16VB392M16X30LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
LXY16VB392M16X30LL.pdf
Availability of LXY16VB392M16X30LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXY16VB392M16X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY16VB392M16X30LL
Internal Part NumberEIS-LXY16VB392M16X30LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY16VB392M16X30LL
Related LinksLXY16VB39, LXY16VB392M16X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY16VB392M16X30LL Details Description
Related parts for LXY16VB392M16X30LL
TVS DIODE 20VWM DO5 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 1A M80 datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE DIGIMESH 2.4GHZ CHIP ANT datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 45VC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf