United Chemi-Con LXY16VB472M16X35LL
LXY16VB472M16X35LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY16VB472M16X35LL
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
LXY16VB472M16X35LL.pdf
Availability of LXY16VB472M16X35LL
QUANTITY
LXY16VB472M16X35LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY16VB472M16X35LL
Internal Part NumberEIS-LXY16VB472M16X35LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY16VB472M16X35LL
Related LinksLXY16VB47, LXY16VB472M16X35LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY16VB472M16X35LL Details Description
Related parts for LXY16VB472M16X35LL
ICL 5 OHM 20% 6.4A 16MM datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf