United Chemi-Con LXY25VB821M12X20LL
LXY25VB821M12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY25VB821M12X20LL
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
LXY25VB821M12X20LL.pdf
Availability of LXY25VB821M12X20LL
QUANTITY
LXY25VB821M12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY25VB821M12X20LL
Internal Part NumberEIS-LXY25VB821M12X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.34A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY25VB821M12X20LL
Related LinksLXY25VB82, LXY25VB821M12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY25VB821M12X20LL Details Description
Related parts for LXY25VB821M12X20LL
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
090III 26P CAP ASSY datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
RES 190 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf