United Chemi-Con LXY50VB121M10X16LL
LXY50VB121M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY50VB121M10X16LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXY50VB121M10X16LL.pdf
Availability of LXY50VB121M10X16LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXY50VB121M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY50VB121M10X16LL
Internal Part NumberEIS-LXY50VB121M10X16LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current755mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY50VB121M10X16LL
Related LinksLXY50VB12, LXY50VB121M10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY50VB121M10X16LL Details Description
Related parts for LXY50VB121M10X16LL
CONN RECEPT RT ANG 8POS .050 PCB datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
19 CIR MTA-156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 0.681 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf