United Chemi-Con LXY50VB561M12X30LL
LXY50VB561M12X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY50VB561M12X30LL
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXY50VB561M12X30LL.pdf
Availability of LXY50VB561M12X30LL
QUANTITY
LXY50VB561M12X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY50VB561M12X30LL
Internal Part NumberEIS-LXY50VB561M12X30LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance39 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY50VB561M12X30LL
Related LinksLXY50VB56, LXY50VB561M12X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY50VB561M12X30LL Details Description
Related parts for LXY50VB561M12X30LL
HOLDER BATT 4-AA CELLS PC MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 847MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf