United Chemi-Con LXY50VB821M16X25LL
LXY50VB821M16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY50VB821M16X25LL
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
LXY50VB821M16X25LL.pdf
Availability of LXY50VB821M16X25LL
QUANTITY
LXY50VB821M16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY50VB821M16X25LL
Internal Part NumberEIS-LXY50VB821M16X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.88A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY50VB821M16X25LL
Related LinksLXY50VB82, LXY50VB821M16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY50VB821M16X25LL Details Description
Related parts for LXY50VB821M16X25LL
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 1.5KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC SLIC 1CH SWREG 63DB 32QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf