United Chemi-Con LXY63VB68RM8X15LL
LXY63VB68RM8X15LL picture photo
Mfg. Part Number
LXY63VB68RM8X15LL
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
LXY63VB68RM8X15LL.pdf
Availability of LXY63VB68RM8X15LL
QUANTITY
LXY63VB68RM8X15LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXY63VB68RM8X15LL
Internal Part NumberEIS-LXY63VB68RM8X15LL
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXY63VB68RM8X15LL
Related LinksLXY63VB6, LXY63VB68RM8X15LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXY63VB68RM8X15LL Details Description
Related parts for LXY63VB68RM8X15LL
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 130MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN DIFFUSED RA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf