United Chemi-Con LXZ10VB222M12X20LL
LXZ10VB222M12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ10VB222M12X20LL
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
LXZ10VB222M12X20LL.pdf
Availability of LXZ10VB222M12X20LL
QUANTITY
LXZ10VB222M12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ10VB222M12X20LL
Internal Part NumberEIS-LXZ10VB222M12X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)