United Chemi-Con LXZ16VB221M6X15LL
LXZ16VB221M6X15LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ16VB221M6X15LL
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
LXZ16VB221M6X15LL.pdf
Availability of LXZ16VB221M6X15LL
QUANTITY
LXZ16VB221M6X15LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ16VB221M6X15LL
Internal Part NumberEIS-LXZ16VB221M6X15LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ16VB221M6X15LL
Related LinksLXZ16VB2, LXZ16VB221M6X15LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ16VB221M6X15LL Details Description
Related parts for LXZ16VB221M6X15LL
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
SW ROTRY ROL ADJ LVR SPDT 120V datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 7-5NS 100BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LED SOLERIQ S13 5700K WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
4700UF 16V 16X31MM 105C 4000H datasheet.pdf
100UF 10V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf