United Chemi-Con LXZ35VB102M12X25LL
LXZ35VB102M12X25LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB102M12X25LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB102M12X25LL.pdf
Availability of LXZ35VB102M12X25LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXZ35VB102M12X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB102M12X25LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB102M12X25LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB102M12X25LL
Related LinksLXZ35VB10, LXZ35VB102M12X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB102M12X25LL Details Description
Related parts for LXZ35VB102M12X25LL
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN SM AD WH10' datasheet.pdf
RES 5M OHM 20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
GENERIC CONTACT FOR COIN CELL datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 5W T18 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC 2C 2#16S SKT PLUG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A TO220-3 datasheet.pdf