United Chemi-Con LXZ35VB182M12X40LL
LXZ35VB182M12X40LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB182M12X40LL
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB182M12X40LL.pdf
Availability of LXZ35VB182M12X40LL
QUANTITY
LXZ35VB182M12X40LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB182M12X40LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB182M12X40LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.87A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB182M12X40LL
Related LinksLXZ35VB18, LXZ35VB182M12X40LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB182M12X40LL Details Description
Related parts for LXZ35VB182M12X40LL
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT CMC LEFT BLACK 32POS datasheet.pdf
ENCODER CABLE ASSY 36" datasheet.pdf