United Chemi-Con LXZ35VB222M18X25LL
LXZ35VB222M18X25LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB222M18X25LL
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB222M18X25LL.pdf
Availability of LXZ35VB222M18X25LL
QUANTITY
LXZ35VB222M18X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB222M18X25LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB222M18X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.74A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB222M18X25LL
Related LinksLXZ35VB22, LXZ35VB222M18X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB222M18X25LL Details Description
Related parts for LXZ35VB222M18X25LL
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MON SUPP QUAD PUSHPULL 10MSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 LW SN/PB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM HD RD DIFF 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 250MW SOD123 datasheet.pdf